Půjčovna aut nebo carsharing? Co si vybrat?

Potřebujete si půjčit auto a přemýšlíte, jaká možnost je nejlepší? A jaké jsou hlavní rozdíly? Abyste to měli všechno hezky pohromadě, rozebrali jsme to pro vás v tomto článku.

Půjčovny aut jsou určitě tradičnější přístup. Typicky je najdete u letiště, protože jsou zaměřené hlavně na turisty. Musíte se dostavit na předem sjednaný čas, auto na vás čeká na místě s plnou nádrží. Na stejné místo ho musíte i s plnou nádrží vrátit, což může být problém, protože se tankování může prodražit.

Na začátku je taky nutné složit depozit, který dostanete zpět při vrácení, pokud je všechno v pořádku. Elektronická platba může nějakou dobu trvat, takže peníze nebudete mít k dispozici několik dní. 

Naproti tomu carsharing představuje nový přístup v půjčování aut. Typicky vozy najdete zaparkované různě po městě a můžete si ho půjčit přímo na ulici přes mobilní aplikaci. Auto si můžete půjčit i na několik minut, ale taky klidně na celý víkend. 

Vůz není nutné vracet na stejné místo, ale stačí zaparkovat kdekoliv ve městě, kde je carsharing provozován – typicky se tato oblast nazývá „domácí zóna“. Velkou výhodou je, že nemusíte řešit tankování. Platíte jen cenu za pronájem a o zbytek se nestaráte. 

Velkou výhodou je i to, že carsharing typicky více zaměřený na provoz ve městě, takže můžete parkovat i na zónách pro místní obyvatele. Například v Praze můžete s vozy Anytime stát i na fialových a modrých zónách, bez jakýchkoliv poplatků navíc.

Nemusíte nikam chodit nebo si s někým domlouvat schůzku, všechno vyřídíte přes chytrý telefon. Také není nutné skládat depozit nebo kauci.

Carsharing má oproti půjčovně řadu výhod, pokud nehledáte dlouhodobý pronájem (na více než týden), je ve většině případů lepší volba.